Достапни линкови

САД со натамошни санкции спрема Русија


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД наметнуваат натамошни санкции против Русија поради нејзината анексија на Крим.

Обама изјави дека мерките се насочени кон високи руски претставници, како и кон лица и банка со значајни ресурси кои ја поддржуваат владата.

Обама изјави дека ја потпишал извршна наредба која, исто така, може да води и кон санкции врз клучните сектори на руската економија, ако таков чекор се смета за потребен.

Министерсттвото за финансии на САД соопшти дека за 20 индивидуалци и Банката Русија. Во понеделникот САД и ЕУ воспоставија санкции за речиси 30 тина руси и украинци по анексијата на Крим.
XS
SM
MD
LG