Достапни линкови

Русија можеби ќе навлезе и во други делови на Украина


Украинскиот амбасадор во Обединетите Нации во Женева, Јуриј Клименко изјави дека Русија можеби подготвува натамошно навлегување на украинска територија. Клименко, руската анексија на Крим ја нарече фарса, која е нелегитимна и незаконска и ја повика Русија на преговори. Како одговор, рускиот претставник прочита изјава оправдувајки ги потезите на Русија, нагласувајки дека тоа бил во согласност со руските, украинските и меѓународните норми.
XS
SM
MD
LG