Достапни линкови

Расмусен: дејствувањето на Русија, закана за Европа


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска во Вашингтон изјави дека дејствувањето на Русија во Украина е најголемата закана за европската безбедност од крајот на Студената војна. Тој прецизира дека Алијансата мора повторно своето внимание да го насочи кон дома, по повеќегодишните борби во, како што рече, далечни воени зони. Расмусен повтори дека НАТО сојузниците ги поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.
XS
SM
MD
LG