Достапни линкови

Кличко: Крим е привремено окупирана територија


Виталиј Кличко,
Виталиј Кличко, лидер на Украинската демократска партија за реформи, УДАР денеска изјави дека Крим останува дел на Украина и оти е само привремено окупирана територија. „Мора веднаш да донесеме одлука за повлекување на украинските војници од Крим, на привремени локации, како и да создадеме услови за оние што ќе бидат принудени привремено да се исселат од нивините домови“, изјави Кличко, објаснувајќи го тоа со неопходноста од избегнување непотребни жртви.
XS
SM
MD
LG