Достапни линкови

Кипар се противи на дополнителни санкции против Русија


Кипар - Претседателот Никос Анастасиадес со персоналот на рускиот носач Генерал Кузњецов во Лимасол на 28 февруари
Министерот за надворешни работи на Република Кипар Јоанис Касулидис смета дека не се потребни дополнителни санкции против Русија.

Касулидис нагласи дека во случај шефовите на ЕУ на самитот во петок се решат за наметнување дополнителни санкции, Кипар ќе побара компензација за намалување на ударот врз кипарската економија.

Според кипарските власти, санкциите ќе влијаат врз главните сектори на кипарската економија, како туризмот и услугите.
XS
SM
MD
LG