Достапни линкови

Потрагата по малезискиот авион влегува во 12-тиот ден


Потрагата по урнатиот малезиски влегува во дванаесеттиот ден но сеуште нема индиции што е со судбината на авионот и 239 -те патници во него. Пребарувањето на летот 370 е проширено на повеќе од 7.000.000 квадратни километри површина. Премиерот Наџиб Разак во саботата изјави дека авионот летал уште околу седум часа откако е исклучен неговиот клучен сигнален систем. Малезиски официјални претставници го нарекоа исчезнување на "намерно" со намерно оневозможување на комуникациските системи. Авионот беше пренасочен на 8 март додека леташе од Куала Лумпур за Пекинг. Трагачите се фокусираат на два големи коридори. Еден се протега околу Јужна и Централна Азија. Другиот се протега длабоко во јужниот дел на Индискиот Океан.
XS
SM
MD
LG