Достапни линкови

Токио ја осуди анексијата на Крим


Јапонскиот премиер Шинзо Абе го осуди потегот на Русија да го припои Крим. Говорејќи на јапонската парламентарната комисија во средата, тој рече дека Токио потпишувањето на договорот на рускиот претседател Владимир Путин да го припои полуостровот во Црното Море го гледа "како акција која ги крши суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина." Тој, исто така изјави дека Јапонија ќе ги консултира своите седум сојузници и ќе го разгледа во преземањето на дополнителни чекори против Русија.
XS
SM
MD
LG