Достапни линкови

Виена: втор ден од разговорите за иранската нуклеарна програма


Иран и светските сили ќе го одржат вториот ден од разговорите во Виена во врска со иранската нуклеарна програма. На средбата која се одвива во услови на нараснати тензии меѓу Русија и Западот околу Украина, се зголемени стравувањата дека единството на светските сили "може да биде ослабено. Но Мајкл Ман, портпарол на светските сили и шефицата за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон, во вторникот рекоа дека " нема негативни ефекти "врз разговорите за Иран. Преговорите се во насока на постигнување на долгорочно решение околу наводите на Западот дека Иран се обидува да создаде нуклеарно оружје. Иран ги негира ваквите наводи.
XS
SM
MD
LG