Достапни линкови

Филе: забрзување на понудата за членство на Украина во ЕУ


Штефан Филе
Еврокомесарот за проширување Штефан Филе за гермаснкиот весник Ди Велт изјави дека и покрај кризата на Крим, треба да биде забрзана понудата за членство на Укрина во Европската унија. „Ако сериозно сакаме да смениме дел од Источна Европа погодена од кризата, би требало да примениме посилно средство што го има Унијата, а тоа е проширувањето“, оцени Филе. Се очекува Украина в петок во Брисел да потпише договор за потесна политичка соработка со Европската унија.
XS
SM
MD
LG