Достапни линкови

Ирак - интензивни борби во Анбар


Во Ирак се интензивираа борбите во западната провинција Анбар.
Се наведува дека владините сили гранатираа делови од градот Рамади, кои беа под контрола на милитантите поврзани со Ал Каеда.
Се очекуваше дека безбедносните сили ќе нападнат и делови на градот Фалуџа , кои под контрола на бунтовниците.
Воените операции го означија крајот на едномесечниот прекин на огнот.
XS
SM
MD
LG