Достапни линкови

ЕУ договорила санкции против лица од Русија и од Украина


Министрите за надворешни работи на Европската Унија денеска во Брисел договориле да воведат санкции против 21 официјална личност од Украина и од Русија поради нивниот удел во руската инвазија на Крим и вчерашниот рефренедум. Санкциите превидуваат забрана за патување и замрзнување на сметките. Литванскиот министер за надворешни работи Линан Линкевичиус објваи на Твитер дека во наредните денови ќе следуваат и дополнителни санкции. Шефицата за надворешна политика на Европската Унија, Кетрин Ештон изјави денеска дека Европа треба да и испрати најсилна можна порака. Се очекува денеска санкции да објавата и Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG