Достапни линкови

Нигерија -100 мртви во етнички судири


Најмалку 100 луќе се убиени во нападите врз три села во централниот дел на Нигерија.Уште не е познато кој стои зад нападите но локалните жители ги обвинуваат Фуланите кои се претежно муслиманско племе.Според очевидци мажи вооружени со пушки и мачети влгле во селата.Во нападите некои луѓе се запалени,уништени се куќи и украдени се резерви на храна.
Нападот уследи по еден ден од извештајот дека 69 луѓе се убиени во последните неколку денови во северната држава Кацин каде десетици вооружени луѓе влегоа во селата со мотоцикли. Тие немири според медиумите не се поврзани со исламистичкото бунтовничко движење кое сака на северот на земјата да завладее шеријатскиот закон.
XS
SM
MD
LG