Достапни линкови

25 земји вклучени во потрагата по исчезнатиот авион


Официјалните власти на Малезија соопштија дека 25 земји се вклучени во потрагата по авионот на Малезија ерлајнс кој исчезна пред повеќе од една недела со 239 патника.Владата на Малезија побара помош од повеќе земји меѓу кои Казахстан, Узбекистан, Киргистан, Туркменистан, Пакистан, Индија, Кина, Франција и САД. Во меѓувреме полицијата изврши претрес во домовите на двајцата пилоти на авионот. До ова дојде по еден ден откако Премиерот Наџиб Разак рече дека има информации кои укажуваат дека летот 370 намерно бил пренасочен и оти авионот летал неколку часови по напуштањето на предвидената патека.
XS
SM
MD
LG