Достапни линкови

Во Словачка денеска претседателски избори


Словаците денеска гласаат на претседателски избори.Еден од кандидатите е Роберт Фицо, актуелниот премиер на земјата. Неговиот најголем ривал е Андреј Kиска , бизнисмен и филантроп. Анкетите покажуваат дека Фицо е во водство, но оти разликата во гласови не е голема . Аналитичарите велат дека победата на Фицо ќе значи зацврснување на моќта на неговата централно-левичарска партија СМЕР.Двајцата кандидати треба да освојат повеќе од 50 отсто од гласовите за да се избегне вториот круг од гласањето, подоцна во текот на месец.
XS
SM
MD
LG