Достапни линкови

Србија утре избира нов Парламент


Над 6,76 милиони граѓани на Србија со право на глас утре на предвремени избори ќе се изјаснат за составот на новото српско Народно собрание.

На изборите учествуват 19 листи на пратии, коалиции и независни кандидати, од кои седум се на партии на припаниците на националните малцинства за кои не важи правилото за надминување на избориот цензус од пет проценти за освојување пратенички места.

Паралелно со предвремените парламентарни, ќе се одржат и избори за членови на Собранието на Град Белград и на општинските собранија на Араанѓеловац, Бор, Неготин и Пеќници.
XS
SM
MD
LG