Достапни линкови

Доволно докази за да се осуди зетот на Бин Ладен


Американскиот судија во Окружниот суд Луис Каплан изјави дека мисли оти има повеќе од доволно докази да се осуди Сулејман Абу Гаит, зетот на Бин Ладен и портпарол на Ал-Каеда, кој се товари за заговор да се убиваат Американци. Каплан вчера го одби барањето на одбраната да се откаже од случајот. Тој речедека доказите против Сулејман Абу Гаит се "драматично повеќе од само доволни" за тој да биде прогласен за виновен. Но, судијата додаде дека поротниците се тие што треба да одлучат. Одбраната треба да започне в понеделник.
Абу Гаит е најистакнат претставник на Ал Каеда што треба да се соочи со судење во САД по нападите на 11 септември. Тој се изјасни дека не е виновен.
XS
SM
MD
LG