Достапни линкови

Меркел: Русија ја користи слабоста на Украина


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Бундестагот изјави дека Русија ја користи слабоста на Украина, наместо да дејствува како партнер на стабилност. Таа додаде дека територијалниот интегритет на Украина не може да биде ставен под прашалник. Според неа Русија ризикува огромна политичка и економска штета доколку не го смени курсот во врска со Украина.
XS
SM
MD
LG