Достапни линкови

Лидерот на кримските татари разговареше со Путин


Лидерот на кримските татари Мустафа Џемилев во Москва разговараше по телефон со Претседателот на Русија Владимир Путин за кризата во Украина.

Од кабинетот на Путин е соопштено дека разговорот за кризата и престојниот референдум на Крим бил долг.

Џемилев пак, побарал Русија да го почитува територијалниот интегритет на Укриана. Кримските татари бараат руските сили да се повлечат од Крим и не се согласуваат со припојувањето кон Руисја.
XS
SM
MD
LG