Достапни линкови

Лукашенко бара од Русија дополнителни воени авиони


Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека и понудил на Русија да распореди 12 до 15 борбени авиони на белоруска територија, како одговор на потегот на НАТО, кој распоредил воени авиони во земјите членки, околу Украина. Лукашенко нагласил дека доколу НАТО распоредува воени авиони во Балтичките земји, тогаш Белорусија ќе бара од Русија нивни воени авиони да помогнат во обезбедувањето на западната граница. Во врска со ситуацијата во Украин, Лукашенко изјави: Секако дека и ние сме загрижени, тие се наши браќа.
XS
SM
MD
LG