Достапни линкови

Лидерот на кримските татари во Москва


Мустафа Џемилев
Лидерот на кримските татари Мустафа Џемилев е во Москва на разговори за кризата во Украина. Џемилев остварил средби со турскиот и со украинскиот амбасадор во Русија. Џемилев, пред да замине од Крим, изјави дека можеби ќе се состане и со рускиот претседател Владимир Путин. Кримските татари бараат руските сили да се повлечат од Крим и не се согласуваат со припојувањето кон Руисја.
XS
SM
MD
LG