Достапни линкови

Меѓународната заедница против референдум за Крим


Меѓународната заедница се противи на спроведувањето рефрендум од страна на укринската опозиција во Крим за присоединувањето кон Русија. ОБСЕ соопшти дека нема да испрати наљудувачи на гласањето. Шведскиот министер за надворешни работи Дидиер Бурјхалтер, чија земја моментално е претседавач со ОБСЕ изјави дека референдумот во сегшаната форма е нелегален.
Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров телефонски разговарале за украинската криза, но тоа не донело никакви резултати.
XS
SM
MD
LG