Достапни линкови

Изгласана недоверба на премиерот на Либија


Либискиот парламент му изгласа недовреба на премиерот Али Зеидан. За привремен премиер е избран министерот за одбрана Абдула ал Тани кој на таа функција ќе биде две недели, рок до кога парламентот треба да избере нов премиер. До гласањето дојде по ќорсокакот меѓу централната влада во Триполи и моќните милиции во источните региони околу продажбата на нафтата.
XS
SM
MD
LG