Достапни линкови

АВАКС на небото над Романија


Романското министерство за одбрана соопшти дека авион на НАТО од типот Е 3А АВАКС ќе лета во романскиот воздушен простор како дел од планираната вежба со Алинасата. Радарите на овој авион можат да покриваат територија од над 30 илјади квадратни километри. Вчера НАТО соопшти дека ќе почне летови над Полска и Романија за да ја надгледува ситуацијата во соседната Украина. Дванаесет американски ловци од типот Ф16 треба в четврток да пристигнат во Полска. Во меѓувреме, лошото време ги одложи американските маневри со Романија и Бугарија на Црно Море.
XS
SM
MD
LG