Достапни линкови

Од главниот аеродром на Крим летови само за Москва


На главниот аеродром на Крим во Симферопол денеска биле откажани сите летови, освен оние за Москва. Извештаите велат дека украински авион кој од Киев летал за Симферопол морало да се врати назад во Киев. Исто така биле откажани и слетувањата на авиони од Истанбул. Според наводите, вооружени луѓе во текот на ноќта ја ја презеле контролата на летови. До ова дојде пред референдумот, најавен за 16 овој месец, организиран од новите власти за тоа дали Крим да се отцепи од Украина и влезе во рамките на Русија.
XS
SM
MD
LG