Достапни линкови

Силен земјотрес во Калифорнија, нема извештаи за штети


Земјотрес со сила од 6,9 степени синоќа го погоди северниот дел на Калифорнија, но нема извештаи за штети или за цунами. Американскиот геолошки центар соопшти дека епицентарот бил лоциран на 77 километри западно од градот Ферндејл на длабочина од 7 километри под дното на Пацификот. Земјотерсот бил проследен со неколку други помали потреси, некои и со сила од 4,6 степени.
XS
SM
MD
LG