Достапни линкови

Исчезна авион со 239 патници


Во тек е потрагата за пребарување на исчезнатиот патнички авион на Малезија еарлајнс во кој имало е во ерлајнс патнички тек за исчезнати Малезија авион со 239 лица. Боингот 777-200 исчезнал од екраните на контролорите на воздушниот сообраќај додека летал над Јужното Кинеско Море. Авионот леташе од Куала Лумпур кон Пекинг. Кина испрати два поморски спасувачки бродови во Јужното Кинеско Море за да помогне на спасувачките екипи. И Виетнам исто така, учествува во потрагата по авионот. Од Малезија ерлајнс сè уште не е потврдено дека авионот паднал. Авиокомпанијата соопшти дека пилот на авионот е многу искусен. Се смета дека повеќе од 227 патници се Кинези.
XS
SM
MD
LG