Достапни линкови

ММФ и вети помош на Украина


Делегацијата на Меѓународниот монетарен фонд ја заврши посетата на Киев со оценка дека е импресионирана од решеноста на властите за справување со кризата. Шефот на делегацијата Реза Могадам изјави дека ММФ ќе им помогне на украинците и на властите во спроведувањето на економската програма која треба да ја доведе Украина до одржлив развој, со истовремена заштита на сиромашните. Новите украински власти соопштија дека претходниците им оставиле празна каса.
XS
SM
MD
LG