Достапни линкови

Катанга осуден за воени злосторства во Конго


Меѓународниот кривичен суд го осуди бунтовнички лидер на Конго Жермен Kaтанга за воени злосторства.
Во 2012 година, уште господар на војтата од Конго беше осуден на 14 години затвор. Хашкиот суд всушност го ослободен Kатанга од обвинението за директен напад во 2003 година на едно село кога беа убиени околу 200 цивили.
Тој исто така бил ослободен од обвиненијата за силување, сексуално ропство, и користење на деца војници.
Но според судот, Катанга има одговорност за нападот.
XS
SM
MD
LG