Достапни линкови

Руската Дума ќе го подржи изборот на Крим


Сергеј Наришкин
Претседателот на Руската Дума изјави дека Парламентот ќе го почитува "историскиот избор" на Крим што ќе биде донесен на референдум за спојување со Русија на 16 овој месец.

Сергеј Наришкин, зборувајки пред делегацијата на кримските паралементаци предводена од претседателот на регионалниот украински парламент Володимир Koнстантинов во Москва изјави дека Думата ќе го подржи слободниот и демократски избор на населението на Крим.

Кримскиот парламентот вчера гласаше за соединување на Крим со Русија и закажа референдум за ова прашање на 16 март.
XS
SM
MD
LG