Достапни линкови

Сочи - Почнуваат Зимските параолимписки игри


Денеска во Руското одморалиште Сочи треба да бидат отворени Зимските параолимписки игри. Свеченото отворање на Брегот на Црно Море се случува во период кога руски сили влегоа во украинскиот регион Крим. Како резултат на тоа, многу странски претставници нема да присуствуваат, вклучувајќи ја и американската претседателска делегација.
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека каков било бојкот на Параолимпијадата поради Украина ќе претставува " врв на цинизмот" Не е јасно дали Украинскиот параолимписки тим ќе ги бојкотира игрите поради интервенцијата на Русија во Крим.
XS
SM
MD
LG