Достапни линкови

Авганистан-Братот на Карзаи ја напушти претседателската трка


Авганистанските медиуми објавија дека постариот брат на авганистанскиот претседател се откажал од претседателската трка на 5. Април . Според медиумите,Куам Карзаи одлучил да ја даде својата поддршка за поранешниот министер за надворешни работи Заламаи Расул.Претседател Хамид Карзаи јавно не поддржа ниту еден кандидат. Карзаи изјави дека не ја поддржува кандидатурата на својот брат.Официјално 11 кандидати се регистрирани како учесници во претседателската трка. Хамид Карзаи, кој служеше два мандати, нема право да се кандидира.
XS
SM
MD
LG