Достапни линкови

Полесно до руско државјанство


Руската влада работи на поедноставување на процедурата за добивање руско државјанство за русите надвор од земјата. Премиерот Дмитриј Медведев изјави денеска дека сите руси кои живеат во земјите од поранешниот Советски Сојуз ќе можат да добијат државјанство без притоа да имаат дозвола за постојан престој во Руската Федерација.
XS
SM
MD
LG