Достапни линкови

По грешка убиени 5-мина авганистански војници


НАТО потврди дека 5-мина авганистански војници биле убиени, а неколкумина ранети денеска во источен Авганистан. Во нападот со американско безпилотно летало, по грешка било стрелано врз авганистански војници. Овој инцидент се очекува дополнително да ги влоши односите меѓу НАТО силите и авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, кој се почесто ги критикува странските сили и нивните воени активности во Авганистан.
XS
SM
MD
LG