Достапни линкови

Прв натпревар на фудбалската репрезентација на Косово


Фудбалската репрезентација на Косово синоќа го одигра својот прв меѓународен натпревар. Пред 18 илјади гледачи во Митровица, Косово во пријателски меч играше нерешено 0:0 против Хаити.
Во јануари ФИФА одобри нејзините земји членки да организираат национални и клупски натпревари против репрезантацијата и клубови од Косово. Оваа одлука беше донесена и покрај противењето на Србија.
Сепак, ФИФА нареди овој натпревар во Митровица да се одигра со одредени ограничувања, односно неисполнување на косовската химна, неистакнување на знамето, како и немање државни симболи на нивните дресови.
Речиси целиот косовски состав е составен од играчи кои настапуваат во странство, а сите се од албанска националност.
XS
SM
MD
LG