Достапни линкови

ЕУ: пакет помош за Укрaина од 11 милијради евра


Европската комисија денеска го презентира пакетот економска помош за Украина од 11 милијарди евра до 2016 година. Станува збор за заеми и за кредити од Европската инвестициона банка и Европската банка за обнова и развој. Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо рече дека пакетот зависи од постигнување договор меѓу Украина и Меѓународниот монетарен фонд со што милијрада евра ќе можат да бидат добиени во наредните неколку недели
XS
SM
MD
LG