Достапни линкови

Кина го зголемува воениот буџет за над 12 насто


Кинеската влада најави пораст на трошоците за вооружените сили од 12,2 насто, односно на 132 милијарди долари. Кинескиот премиер Ли Кечијанг на отворањето на годишното заседание на Народниот конгрес во Пекинг изјави дека Кина ќе ги модернизира силите со цел одвраќање на можни напади. Ова е најголема воена потрошувачка во која било земја на светот, освен во Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG