Достапни линкови

Путин и Јингпин со „блиски“ ставови за Украина


Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Кси Јинпинг денеска разговараа за ситуацијата во Украина.
Според Кремљ, позициите на двајцата лидери биле блиски.
Тие изразиле надеж дека чекорите преземени од руското раководство ќе овозможат намалување на напнатоста, и ќе обезбедат сигурност на граѓаните кои зборуваат руски на Крим и во источните региони на Украина.
Русија и Кина имаат право на вето во Советот за безбедност на ОН.
XS
SM
MD
LG