Достапни линкови

Обама му порача на Израел дека треба да донесе тешки одлуки


Американскиот претседател Барак Обама рече дека Израел треба да донесе тешки одлуки за мировните преговори со Палестинците да имаат иднина. Обама ова го порача во заедничката порака со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Белата куќа. Обама рече дека е "се 'уште е можно да се создадат две држави. Но тоа е тешко и бара компромис од сите страни. "Нетанјаху го возврати ударот, велејќи дека Израел презема" чекори без преседан"за унапредување на мирот, и дека топката сега е цврсто во рацете на Палестинците. Седуммесечните од директни мировни разговори меѓу Изреал и Палестинците ќе истечат на крајот на април.
XS
SM
MD
LG