Достапни линкови

Непал бара алпинистите да го вратат сметот назад


Владата на Непал рече дека сите планинари и персонал за поддршка кои се качуваат на Монт Еверест мора да вратат барем 8 килограми ѓубре . Претставници на Министерството за туризам велат дека новите правила ќе стапат на сила на почетокот на сезоната на качување во април. Тоа се однесува на оние кои се качуваат над Еверест кампот на 5300 метри. Санкциите за оние кои ги игнорираат правилата допрва треба да се дефинира.
XS
SM
MD
LG