Достапни линкови

Северна Кореа тестирала две ракети


Северна Кореа денеска тестирала две балистички ракети со краток дострел. До ова дојде на неколку дена откако Пјонгјанг истрела ракети од типот „Скад“. Ракетите имаат дострел од 200 километри и, според новинските агенции, биле одговор на тековните воени маневри на Соединетите држави и Јужна Кореа за кои Пјонгјанг смета дека биле тренинг за можна инвазија.
XS
SM
MD
LG