Достапни линкови

Каспаров доби хрватски пасош


Гари Каспаров, поранешен светски шампион во шах и сегашен руски опозиционер, стана државјанин на Хрватска. Хрватското министертво за внатрешни работи денеска соопшти дека Каспаров, кој има куќа на море во Хрватска, во минатата недела добил хрватски пасош. Хрватските политичари му оддаваат признание на Карпов за јавната подршка на битката за независност за време на распадот на Југославија. Локалните медиуми јавуваат дека Каспаров планира да отвори шаховска академија во Хрватска.
XS
SM
MD
LG