Достапни линкови

Попоски: Бриселскиот договор ги подобри односите со Србија


Никола Попоски
Развојот на дијалогот меѓу Белград и Приштина, како и Бриселскиот договор влијаеја за релаксирање на односите меѓу Србија и Македонија, оцени министерот за надворешни работи Никола Попоски за српскиот весник „Политика“. Попоски наведува дека СПЦ и натаму има потешкотии да ја признае МПЦ. „Не мислам дека проблемот е нерешлив, но исто така не сум убеден дека не можеме да живееме и без некое решение, особено ако би било штетно за пошироките македонски интереси, заклучува министерот Никола Попоски.
XS
SM
MD
LG