Достапни линкови

Јануковиќ утре ке и се обрати на јавноста


Руските новински агенции известија дека соборениот украинскиот претседател Виктор Јанукович планира да одржи конференција утре во јужниот руски град Ростов-на Дон.

Тоа би било прво појавување во јавноста на Јанукович, кој избега од Киев соочен со масовни протести. Јанукович, во соопштението испратено до руските новински агенции , изјави дека се уште се смета себеси за да биде легитимно избран шеф на Украина и дека одлуките донесени од Украина парламентот се нелегални.Во меѓувреме рускиот министер за надворешни работи , Сергеј Лавров, повика на спроведување на договорот потпишан минатата недела од страна на соборениот Украинскиот претседател Виктор Јанукович и поранешните лидерите на опозицијата.

Договорот предвидуваше предвремени претседателски избори и формирање влада на национално единство, со Јанукович како претседател.
XS
SM
MD
LG