Достапни линкови

ММФ - Украина бара финансиска помош


Кристин Лагард
Меѓународниот монетарен фонд соопшти дека ќе испрати мисија во Украина по барањето за голема финансиска поддршка од новите власти во земјата.

Директорот на ММФ, Кристин Лагард, соопшти дека ќе биде направена проценка на економската состојба во Украина и ќе започнат разговори за политичките реформи. Новите власти побараа 15 милијарди долари.

Русија по соборувањето на претседателот Виктор Јанукович соопшти дека не може да ги исплати останатите 12 милијарди од пакетот помош вреден 15 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG