Достапни линкови

Анти-геј протести пред американската амбасада во Бишкек


Иља Лукаш
Десетици анти-геј демонстранти протестираа денеска пред американската амбасада во Бишкек, Киргистан, Притоа, ја запалија сликата на киргистанскиот активист за правата на хомосексуалците Иља Лукаш, изјавувајки дека тој и таквите како него ги уништувале традиционалните киргистански семејни вредности со помош на парични фондови од странски организации. Во минатиот месец киргистанскиот муфтија јавно ги осуди врските на луѓето од ист пол, што, според активистите за човекови права, е против-уставно.
XS
SM
MD
LG