Достапни линкови

Назарбаев ја повикува нацијата да им се спротистави на "провокаторите"


Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев ја повика нацијата да им се спротистави на можните провокатори. Зборувајки пред Казахстанскиот совет за безбедност, Назарбаев оцени дека уставниот поредок, суверенитетот и територијалниот интегритет се исправени пред деструктивни влијанија, алудирајки на интернетот и социјалните мрежи. Настапот на Назарбаев се поврзува и со кризата во Украина и тензиите меѓу про-руските и про-украинските демонстранти на Крим.
XS
SM
MD
LG