Достапни линкови

Хејгел: Европа повеќе да дава за модернизирање на НАТО


Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел денеска во Брисел изјави дека европските земји мора да поднесат поголем товар во модернизацијата на НАТО. Во споротивно, како што оцени, Алијансата би можело да стане неважна. Тој на отворањето на дводневниот министерски состанок прецизира дека е неодржливо тоа што европските членки се помалку вложуваат во одбраната.
XS
SM
MD
LG