Достапни линкови

Крим се соочува со про - руски и про - украински протести


Регионалниот парламент на украински Крим започна вонредна седница за состојбата на полуостровот по анти – владините демонстрации во Киев по кои од власта беше остранет претсетседателот Виктор Јанукович.

Дебатата се одвива додека две спортивставени групи, одвоени од полицијата, демонстрираат пред Парламентот.

Кримските татари од една страна скандираат „Украина не е Русија“ и „Алах е голем“, додека другата група скандира „Крим е Русија“
XS
SM
MD
LG