Достапни линкови

Почина легендарниот гитарист Пако де Лусија


Легендарниот фламенко гитарист, композитор и продуцент, Пако де Лусија почина денеска од срцев удар во Мексико на 66 години.

Пако де Лусија беше еден од највлијателните музичари кој фламегото го поврза со џезот и со други музички правци.

Според Ерик Клептон, Ричард Чепмен и други Пако де Лусија беше титанска фигура во светот на фламегото и еден од најголемите гитарсти во светот.
XS
SM
MD
LG