Достапни линкови

Обама нареди план за целосно можно повлекување од АвганистанАмериканскиот претседател Барак Обама му соопштил на Пентагон да подготви план за можно повлекување на Соединетите Држави од Авганистан на крајот од оваа година, соопшти Белата Куќа. До ваквата порака на Обама доаѓа бидејќи авганистанскиот претседател Хамид Карзаи одбива да го потпише билатералниот договор за останување на одреден контигент американски војници Во соопштението од Белата Куќа се дополнува дека ако авганистанската влада го потпише договорот тогаш САД се подготвени да задржат лимитиран број од нивните сили за обучување на авганистанските војници и предводење на антитерористички мисии. Во соопштението се наведува дека Обама вчера телефонски разговарал со Карзаи.
XS
SM
MD
LG